Αρχίζει η ψηφοφορία για την καλύτερη bike photo


Όλες αυτές τις μέρες πραγματικά περνούσα τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα με τις φωτογραφίες σας για το διαγωνισμό…Έπρεπε να τις μικρύνω, να τις αριθμήσω, να τις ανεβάσω…Εχθές μέχρι νωρίς τα ξημερώματα μαζί με τον σκηνοθέτη Γιώργο Πετρόπουλο και τον φωτογράφο Γιώργο Μπανίλα και οι δύο διακεκριμένοι και σε ενεργό δράση στον τομέα τους, βλέπαμε τις 203 φωτογραφίες που μου στείλατε και επιχειρηματολογούσαμε για το ποιές πρέπει να πάνε στον τελικό και να διεκδικήσουν το δώρο, δηλαδή το σπαστό ποδήλατο tern Link D8. Μετά από κατανάλωση ότι junk food μπορείτε να φανταστείτε, αναψυκτικών και παγωτών (αλκοολ δεν είχαμε, θέλαμε την διαύγειά μας χοχο) καταλήξαμε στις πέντε καλύτερες με πόνο καρδιάς για περίπου άλλες 5 που κονταροχτυπήθηκαν σθεναρά και με πάθος, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το πολύ σημαντικό όμως ότι στην έκθεση φωτογραφίας θα αναδείξουμε ακόμα 20 φωτογραφίες.

Ενώ και οι 203(!)έχουν ήδη δημοσιευθεί στο etsweetbites! Τις οποίες μπορείτε να τις δείτε εδώ

Η ψηφοφορία αρχίζει!
Mέχρι τις 31 Μαίου, ψηφίζετε εσείς την καλύτερη φωτογραφία που θέλετε να κερδίσει το δώρο.

Στην δεξιά πλευρά του blog θα δείτε μόνιμα αναρτημένες τις 5 φωτογραφίες, μαζί με τα ποσοστά που έχουν καταφέρει ως εκείνη την στιγμή. Επιλέγετε ποιά σας αρέσει και πατάτε vote.

Λίγο πιό κάτω υπάρχει ειδικό link για να δείτε τις 5 φωτογραφίες σε μεγάλη ανάλυση.

Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας πολύ-πολύ :)

Evat.

Share

Tags: ,

14 Responses to “Αρχίζει η ψηφοφορία για την καλύτερη bike photo”

  1. Mary May 21, 2012 at 11:34 am #

    που ψηφιζουμε τις φωτογραφιες???

    • admin May 21, 2012 at 7:46 pm #

      δεξιά όπως κοιτάτε το blog είναι οι φωτογραφίες μόνιμα αναρτημένες στην αντίστοιχη μορφή για να μπορέσετε να ψηφίσετε.

  2. χριχρι May 21, 2012 at 8:24 pm #

    λυπάμαι πολύ που δεν ήταν και η δική μου φωτογραφίες στις 5 καλύτερες,αλλά σίγουρα αυτές που διαλέξατε αξίζουν τη 5αδα..(εκτός από μία κατα τη γνώμη μου που θα μπορούσε να αντικατασταθεί με κάποια άλλη).εύχομαι να κερδίσει η καλύτερη και ανυπομωνώ για την έκθεση.περιμένω και τον επόμενο διαγωνισμό.thank you eva

    • evat. May 21, 2012 at 8:36 pm #

      Και εγώ σ’ευχαριστω πολύ για την συμμετοχη και πολύ στεναχωριέμαι που δεν μπορείτε να κερδίσετε όλοι ταυτόχρονα!!!
      Αλήθεια!!!
      Αλλά κάνω ότι μπορώ, αν μη τι άλλο, είδαμε όλες τις φωτογραφίες και τα λόγια που θέλατε να γράψετε γι’ αυτή ;)

  3. Δήμητρα May 22, 2012 at 6:56 pm #

    Παρακαλώ πολύ θα σας ήταν εύκολο να μας ενημερώνετε για τον αριθμό των ατόμων που ψηφίζουν την κάθε φωτογραφία; Έχει ενδιαφέρον.
    Επείσης δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όταν ψηφίζει κάποιος να πέφτουν τα ποσοστά των άλλων.
    Έχετε διασφαλίσει ότι δεν μπορεί με κάποιον άλλο τρόπο κάποιος να ψηφίζει τη φωτο του 100 φορές για παράδειγμα.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    • evat. May 22, 2012 at 7:40 pm #

      Ναι το έχουμε διασφαλίσει άλλωστε θα είδατε και εσείς οτι εφόσον ψηφίσατε μια φορά από τον υπολογιστή σας δεν μπορείτε να ξαναψηφίσετε. Δεν σας δίνει καν την δυνατότητα το σύστημα.
      Πατήστε το comment κάτω από την εφαρμογή και θα δείχνει και στατιστικά. Αλλά όταν είναι υπερφορτωμένο δείχνει error.
      Προς το παρον δείχνει
      Total Votes: 2753

      25.1%
      photo 1

      1.1%
      photo 2

      26.2%
      photo 3

      6.4%
      photo 4

      41.3%
      photo 5
      (Map is limited to the most recent 500 votes)

      Τώρα πως λειτουργούν τα ποσοστα δεν το ξέρω είναι προγραμματιστικό θέμα.
      Ωστόσο είναι ένα αξιόπιστο site που κάνει την δουλειά για την οποία το χρησιμοποιούμε σωστά, σύμφωνα με τις έρευνες που έκανα γι’ αυτό.
      Ευχαριστώ

  4. Nik May 24, 2012 at 2:29 pm #

    Δυστηχως το site Vizu και η ψηφορια δεν ειναι αξιοπιστη. Σβηνωντας απλα τα cookies και κανοντας μια απλη ανανέωση μπορεις να ψηφίσεις οσες φορες θέλεις. Ετσι εξηγείται και πως οι δυο αντικειμενικά καλες φωτογραφίες ειναι χαμηλά σε ποσοστά, εννοω αυτη με το σκυλο και την αλλη με τους γεροντες και η χειρότερη φωτο ειναι πρώτη. Ειδικα αυτη που ειναι πρωτη στα ποσοστα, με μια παρατηρηση που εκανα τις πρωτες δυο μερες μεσα απο το site της εταιριας VIZU φαινόταν να παίρνει ψήφο κάθε 6 sec. Οσο χρειάζεται δηλαδη για να κανεις τη διαδικασια με τα cookies. Δεν νομιζω οτι εμπαινε καποιος καθε 6 sec και ψηφιζε. Αδικό το αποτέλεσμα και για τις φωτογραφίες και για το blog που χανει απο επισκεψιμότητα και αξιοπιστία. Ο καλυτερος τροπος εφοσον αυτος που θα κερδισει πρεπει να ειναι μεσω ψηφοφοριας θα ηταν με το απλό σύστημα των Likes στο fb που δεν μπορει να παραβιαστει με κάποιο τρόπο.

    • evat. May 25, 2012 at 2:38 pm #

      Αγαπητέ Νικ από την όμορφη Θεσσαλονίκη ( όπως λέει η ηλεκτρονική σας διεύθυνση e-mail)

      Δεν είμαι ο δημιουργός του site vizou και δεν έχω κακόβουλη διάθεση να σας βγάλω λάθος.

      Αν είναι όμως έτσι, θα ήθελα να σας θεσω μερικά ερωτήματα.
      Γιατί εφόσον ανακαλύψατε τον τρόπο δεν το κάνετε και εσείς για να στηρίξετε την φωτογραφία που θέλετε;
      Ετσι όπως τα περιγράφετε φαίνεται πολύ εύκολο.

      Το σίγουρο είναι οτι κάποιοι φίλοι των ενδιαφερόμενων υποψηφίων θα ψηφίζουν υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά την φωτογραφία των φίλων τους. Αυτό εγώ πως μπορώ να το σταματήσω; Δηλαδή ο κοινωνικός κύκλος του κάθε υποψηφίου σαφώς θα παίζει κάποιο ρόλο, αν είναι μικρός ή μεγάλος αλλά σε ποιόν διαγωνισμό με ψηφοφορία δεν γίνεται αυτό; Ούτε κάν στην τηλεόραση, σε διαγωνισμούς με πολύ μεγαλύτερα δώρα και παραγωγές εκατομμυρίων δεν μπορεί να αποφευχθεί.

      Αν πάλι χρησιμοποιούσα τα likes μόνο του fb, θα χρειαστεί να σας ενημερώσω για μια λεπτομέρειεα που μάλλον δεν ξέρετε. Οτι το fb button υπάρχει σε εκατομμύρια site σε όλο τον κόσμο και πολλές φορές δεν ανανεώνονται εγκαίρως από το facebook ή δεν φαίνονται αμέσως ή πολλά like χάνονται. Αυτό το βλέπω και το ζω κάθε μέρα από τα post post που ανεβάζω. Ποιά θα ήταν η θέση μου αν υποθέσουμε οτι μια μέρα φαινόντουσαν 350 like σε μια φωτογραφία και την επόμενη φαινόντουσαν μόνο τα 30 ;
      Επιπλέον γιατί κάποιος χρήστης του internet ή άλλου social media πχ Twitter δεν θα είχε το δικαίωμα να ψηφίσει παρά μόνο αν έφτιαχνε profile στο facebook ;

      Όπως είπα και σε προηγούμενη απάντηση στο ίδιο post που αν θέλετε θα ψάξετε να βρείτε , οι ψήφοι σύμφωνα με τα στατιστικά του blog και όχι του vizou έχουν αντιστοιχία.

      Φαντάζομαι οτι θα σας στεναχωρεί η ιδέα οτι η φωτογραφία που θέλετε μπορεί να μην κερδίσει . Θα πρέπει όμως να σκεφτείτε δύο πράγματα οτι πρώτον αναδείχτηκε η φωτογραφία σας ή του γνωστού σας χωρίς ‘μέσο’ γιατί κατά τα άλλα να θέλουμε να διαπράξουμε αδικία και να μην συνεχίσουμε να είμαστε δίκαιοι. Δευτερον οτι μέχρι τις 31 Μαίου η ψηφοφορία συνεχίζεται όποτε μην χάνεται τις ελπίδες σας καλύτερα διαδώστε την ψηφοφορία.

      Τέλος ως προς την ‘ επισκεψιμότητα και αξιοπιστία’ που θίξατε , εσείς προφανώς είστε εδώ αποκλειστικά λόγω του διαγωνισμού και θα σταματήσετε να το επισκέπτεστε αμέσως μόλις αυτός τελειώσει. Γιατί αν το παρακολουθούσατε, θα ξερατε οτι αγαπάμε, σεβόμαστε και τιμούμε τους αναγνώστες, αφού ότι ανεβαίνει έχει προσωπική θέση και μεράκι. Οπότε κάντε υπομονή να τελειώσει ο διαγωνισμός και μετά μπορείτε να μας αποχωριστείτε με την ευχή μας.

      Ευχαριστώ πολύ
      Με εκτίμηση
      et

  5. Δήμητρα May 24, 2012 at 6:45 pm #

    Γειά σας,και πάλι.Επανέρχομαι για να δώσω συγχαρητήρια στον κύριο με την πέμπτη φωτογραφία.Μπράβο !!!!μπράβο!!!!μπράβο!!! και πάλι μπράβο σας!!!!Συγχαρητήρια που καταφέρατε μέσα σε 24 ώρες να σας ψηφίσουν χιλιάδες άτομα!!!!!!!!!!!!!Κάνατε το ακατόρθωτο κατορθωτό!!!!!Και πάλι μπράβο σας!!!!!!!Συγχαρητήρια.’Ολοι ψηφίζουν την πέμπτη φωτογραφία…..με τόσο παθος,και πάλι μπράβο σας!!!!!Άφωνη!!!!!

    • evat. May 25, 2012 at 1:48 pm #

      Aγαπητή Δήμητρα.
      Τα στατιστικά του blog αντιστοιχούν με τις ψήφους αφού, από τότε που άρχισε η ψηφοφορία μπαίνουν τουλάχιστον 4000 άτομα την ημέρα.
      Επίσης θα ήθελα να σε ενημερώσω οτι τα στατιστικά των blogs , μετράνε τους unique users ( μοναδικούς επισκέπτες, δηλαδή έχουν μπεί μία φορά ) αλλά και τους επαναλαμβανόμενους και το 4000 είναι unique , ενώ επαναλαμβανόμενους έχουμε έχτρα 200 users.
      Aρα οι ψήφοι στέκουν.
      Τα σαφέστατα υπονοούμενά σας δείχνουν ότι μάλλον δεν αντέχετε την ιδέα της ήττας.
      Ήμουν σιγουρη οτι θα υπήρχαν τετοια κρούσματα.
      Ξεπεράστε το και πιστέψτε τό ή όχι, δεν γνωρίσζουμε τους υποψηφίους και δεν έχουμε διάθεση να αδικήσουμε κανέναν.
      Μακάρι να μπορούσα να δώσω 203 ποδήλατα, όσα και οι φωτογραφίες, αλλα είναι αδύνατον.
      Από την άλλη είμαι χαρούμενη που θα κερδίσει έστω ένας.

      Με εκτίμηση
      et

  6. Δήμητρα May 25, 2012 at 6:39 pm #

    Αγαπητή Κυρία Θεοτοκάτου,καλησπέρα σας.
    Συμφωνώ με τον Nick από Θεσ/νικη.Το site vizu δεν είναι αξιόπιστο.Μπορούσαμε να ψηφίσουμε όσες φορές θέλαμε την ίδια φωτο απο αυτό το συγκεκριμένο site.Αυτό δηλ.που έκανε ο κύριος της πέμπτης φωτο.Βλέπαμε να πέφτουν βροχή οι ψήφοι της συγκεκριμένης φωτο ,πράγμα δύσκολο την ίδια στιγμή να έχουν συντονιστεί όλοι μαζί.
    Δεν έχω δική μου φωτο για να με στενοχωρεί ιδιαίτερα,αλλά δεν είναι δίκαιο.Θα μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο αλλά είναι καθαρά θέμα επιπέδου αν αυτό σας λέει κάτι.Όσο για το ποδήλατο κι αυτό δεν με απασχολεί ούτε εμένα ούτε το φίλο μου.Μπορούμε να αγοράσουμε όσα θέλουμε!!!!!Λεφτά υπάρχουν!!!!!Αντικειμενικά η συγκεκριμένη φωτο έπρεπε να είναι σχεδόν τελευταία.Φαίνεται άλωστε δεν μπορεί να κρυφτεί…το καλό φαίνεται.
    .Δεν υπάρχει ήττα,λάθος κάνετε.Το ότι επιλέχθηκε μέσα στις 5 είναι νίκη.Το βάζετε σε λάθος βάση όταν λέτε ότι πρέπει να το αντέξουμε.Πρέπει λοιπόν να αντέξετε εσείς ότι το σύστημά σας μπάζει!!!Λοιπόν ο κύριος επι 3 ώρες ψήφιζε συνεχώς απο το vizu.Τον παρακολουθούσαμε και γελούσαμε.Από 2150 έφτασε 4200 μέσα σε 3 ώρες.Όλοι εκείνο το απόγευμα μπήκαν σ’αυτό το site για να ψηφίσουν!!!!
    Τελικά νάστε καλά και σε αλλα με υγεία!!!!
    Παραδεχτείτε τη δική σας ήττα…..εμείς είμαστε κερδισμένοι ούτως ή άλλως.
    Είναι θέμα ε π ι π έ δ ο υ.
    Τα σέβη μου.

    • evat. May 25, 2012 at 7:26 pm #

      Αγαπητή Δήμητρα το επιπεδό μπάζει από την στιγμή της ειρωνικής σας διάθεσης και τα πολλά θαυμαστικά.
      Πράγματι είναι νίκη οτι μπήκατε στις πέντε. Αρα αυτό προφανώς σημαίνει οτι η φωτογραφία του φίλου σας μπήκε στις πέντε και άρα έχετε ά μ ε σ η σχέση με τον διαγωνισμό. Επειδή στην αρχή μας είπατε οτι δεν έχετε σχέση.
      Πράγματι όλοι εκείνο το απόγευμα όπως και το επόμενο μπήκαν να ψηφίσουν. Αυτό λέω και εγώ.
      Είμαι σίγουρη οτι έχετε πολλά χρήματα και σας εύχομαι να τα αξοιοποιήσετε με χάρη.

      Ανταποδίδω.

      Υρ. Το δικό σας ‘αντικειμενικό’ είναι πάντα το ‘υποκειμενικό’ του άλλου.

  7. thanos June 11, 2012 at 6:59 pm #

    τελικα αυτες τις 5 που μπορουμε να τις δουμε ??